Jak odpowiednio dobrać kask motocyklowy?

Informacji na temat tego, jak wybierać kask jest cała masa. Jednak i tak czasem trudno dokonać wyboru. Podczas upadku lub kolizji każdy motocyklista jest w takiej samej sytuacji, niezależnie od tego ile czasu i jak dobrze jeździ. W takiej sytuacji odpowiednio dopasowany kask jest na wagę złota i może bardzo pomóc.

Ważny jest rozmiar

Kask motocyklowy to najważniejszy element jaki musisz nabyć odwiedzając sklep motocyklowy. Jest on bardzo dokładnie określony przez normy. Na terenie Europy obowiązuje norma ECE 22-05, natomiast na terenie Stanów Zjednoczonych – DOT.  Ta druga jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna. Zgodnie z nią sprawdzana jest odporność na zdecydowanie większą ilość uderzeń, jak również penetracja skorupy, czyli absorpcja energii z uderzeń. Badania przeprowadza się w ściśle wybranych punktach wzdłuż jednej linii pomiarowej. Istotne jest również, że norma DOT wyraźnie zaznacza, że testy są ważne jedynie w sytuacji, gdy rozmiar kasku jest dobrze dopasowany.

Komfort jazdy zależy również od takich elementów, jak wentylacja, izolacja akustyczna czy konstrukcja wizjera – na wszystkie te elementy należy zwrócić uwagę w czasie dokonywania zakupu.

Jak więc dopasować kask na motor?

  • W czasie zakładania kasku na głowę przytrzymuj za zapięcia. W ten sposób unikniesz zaginania i podwijania się wewnętrznego materiału oraz pasków.
  • Spróbuj energicznie poruszać głową. Niezwykle istotne jest aby kask motocyklowy w najmniejszym stopniu nie poruszał się na Twojej głowie.
  • Gdy kask będzie na Twojej głowie, będzie widoczne lekkie opięcie twarzy i wytworzenie się na niej tzw. chomików.
  • Kask musi być nieruchomy ale nie może Cię uciskać, w czasie dłuższej podróży nie będziesz go ściągać nawet przez kilka godzin, tak więc nie może powodować najmniejszego dyskomfortu. Miejsca najbardziej newralgiczne to czoło, tył głowy oraz skroń.
  • Nie decyduj się na pierwszy przymierzony kask. Załóż kilka aby wybrać taki, który będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.
  • Spacer w kasku – w sklepie stacjonarnym masz ten komfort, że możesz w nim trochę pochodzić. Przemierz sklep dookoła kilka razy, jeśli wybrany kask jest zbyt mały to na pewno po kilku minutach poczujesz jak Cię uciska.

Kask to najważniejszy element stroju motocyklisty  i z pewnością nie warto na nim oszczędzać. Nie kupuj używanego, gdyż jego wewnętrzna wyściółka układa się indywidualnie do głowy właściciela. Kask jest więc czymś bardzo prywatnym, jak bielizna, której się nie pożycza. Nie wiesz również czy taki przechodzony nie uczestniczył w wypadku lub nie został uszkodzony, a jeśli tak się stało to w czasie kolizji nie spełni swojego zadania i nie zamortyzuje uderzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *