Jakie znamy rodzaje motocyklów?

Osoba nie mająca większego pojęcia o motocyklach dostrzega jedynie ścigacze, Harleye oraz wszystkie inne, które zapewne da się przypisać do której z tych grup. Jednak ich rodzajów jest zdecydowanie więcej, mimo że nie istnieje jakiś oficjalny podział, to ich charakterystyczne cechy oraz budowa pozwalają na wyszczególnienie kilku typów. Ma to znaczenie o tyle, że nawet części motocyklowe mają specjalne przeznaczenie, tworząc styl i wygląd danej jednostki.

Motocykle szosowe

W tej grupie wyróżniamy kilka rodzajów motocykli. Są one przeznaczone do jazdy po drogach utwardzonych. W tej grupie znajdują się Nakedy, czyli motocykle nie posiadające owiewek, które stanowią osłonę dla silnika oraz ramy.

Sportowe, czyli potocznie nazywane ścigaczami, wyróżniają się dużą mocą i możliwością osiągania dużych prędkości, w krótkim czasie i na krótkim dystansie. Turystyczne, które służą do podróżowania i pokonywania długich tras, najczęściej wyróżnia je również duża pakowność. Sportowo-turystyczne, które są rodzajem kompromisu pomiędzy motocyklami turystycznymi a sportowymi, wyróżnia je wygodniejsza pozycja w czasie jazdy niżeli w sportowych, i duża pakowność.

Cruisery, które wzorują się na legendarnych amerykańskich maszynach, ułożenie siedzenia i kierownicy sprawia, że konieczne jest siedzenie w pozycji wyprostowanej lub nawet lekko odgiętej do tyłu. Choppery nazywane są nieco odchudzoną odmianą Czoperów, często o bardzo charakterystycznej, wręcz indywidualnej budowie.

Klasyczne, wyróżniają się budową, która stanowi w naszych wyobrażeniach niejako pierwowzór motocykla. Duże światło z przodu, brak owiewek, a często nawet doczepiony z boku wózek. Mogą być modele zabytkowe, lub nowoczesne, stylizowane na retro. Trajki to kolejny rodzaj motocykli, są to modele trzykołowe i chyba więcej o nich mówić nie trzeba. Customy czyli motocykle które budowane są na specjalne zamówienie.

Motocykle off-roadowe

To nic innego jak motocykle przeznaczone do jazdy terenowej. Od szosowych są lżejsze, bardziej poręczne, mają prostszą budowę i potężniejsze koła. Ilość karoserii jest niewielka, nie ma owiewek i wyróżnia się duży prześwit. W tej grupie wyróżniamy crossy, czyli motocykle wyczynowe, które są przeznaczone do jazdy terenowej oraz sportów off-roadowych.  Nie posiadają one homologacji i nie wolno się nimi poruszać w ruchu ulicznym, gdyż są to modele pozbawione wszelkich elementów dodatkowych, które mogą zwiększać ciężar i zmniejszać poręczność takich jak chociażby lusterka czy światła. Enduro są przeznaczone do jazdy terenowej i wyglądem zbliżone do crossa, ale są dopuszczone do ruchy ulicznego.

Motocykle, które mają podwójne przeznaczenie

Oznacza to nic innego, jak to, że można nimi jeździć zarówno w terenie jak i na drodze utwardzonej. Pierwszym modelem jest supermoto, który ma twardsze i niższe zawieszenie, jest lekki i zwrotny. Motocykle turystyczne stworzone w celu pokonywania długich dystansów zarówno w ternie jak i na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *